ZALECENIE PO ZABIEGU WYBIELANIA ZĘBÓW
- Przez dwie godziny po zabiegu wybielania zębów nie należy jeść i pić niczego poza wodą mineralną.
- Po zabiegu wymagane jest picie dużej ilości wody mineralnej czystej.
- Przez dobę po zabiegu należy również unikać spożywania bardzo gorących i bardzo zimnych pokarmów oraz napojów ze względu na nadwrażliwość zębów.
- Przez 3 dni po zabiegu należy restrykcyjnie przestrzegać białej diety ( spożywać i pić wszystko o białym zabarwieniu).
- Przez kolejne 7 dni powoli można wprowadzić kolorowe pokarmy i napoje, nie zawierające mocnych barwików ( unikać : szpinak, buraczki, jagody, maliny, truskawki itp.) , ponieważ szkliwo zębów w tym okresie jest częściowo odwodnione i szczególnie narażone na ponowne wchłonięcie barwników.
Biała dieta polega na spożywaniu niebarwiących pokarmów i napojów. Należy unikać picia kawy, herbaty (również białej i zielonej), czerwonego wina, ciemnych soków (porzeczkowy, żurawinowy, malinowy itp.) coli i innych ciemnych napojów. Unikać trzeba ciemnych sosów, zup oraz warzyw i owoców takich jak buraczki, szpinak, czy jagody. Wskazany jest drób, ryby, białe makarony i pieczywo. Dozwolona jest cafe late, ale najlepiej, by pita była przez słomkę.
- Nie wolno również palić, gdyż dym tytoniowy może w znacznym stopniu przebarwić wybielone zęby.
- W ciągu pierwszych dwóch tygodni po wybielaniu zaleca się również stosowanie łagodnej pasty wybielającej, aby dokładnie usuwać powierzchowne przebarwienia i osady tak, aby nie dopuścić do ich przeniknięcia w głąb zęba, np. pasty BlanX.
- Jeśli wystąpi tymczasowa nadwrażliwość należy wsmarowywać w zęby pastę typu sensitive.
- Nie należy przez 10 dni po zabiegu używać kolorowych płynów do płukania jamy ustnej w szczególności Eludril.
ZALECENIA PO ZABIEGU USUNIĘCIA KAMIENIA NAZĘBNEGO
Po zabiegu można wystąpić czasowa nadwrażliwość zębów (na ciepło, zimno, smak kwaśny, słodki). Jest to zjawisko normalne. Należy w tym czasie stosować szczoteczki z miękkim włosiem oraz pasty i płyny znoszące nadwrażliwość typu sensitive . Można również zaobserwować niewielkie krwawienie dziąseł, które powinno samoistnie ustąpić.
ZALECENIA PO ZABIEGU PIASKOWANIA ZĘBÓW
Przez 24 godziny należy unikać pokarmów zawierających dużą ilość kolorowego barwnika ( np. szpinak, buraczki, jagody, truskawki, maliny, kawa , herbata) , napoi gazowanych oraz palenia tytoniu. Po zabiegu można wystąpić czasowa nadwrażliwość zębów (na ciepło, zimno, smak kwaśny, słodki). Jest to zjawisko normalne. Należy w tym czasie stosować szczoteczki z miękkim włosiem oraz pasty i płyny znoszące nadwrażliwość typu sensitive . Można również zaobserwować niewielkie krwawienie dziąseł, które powinno samoistnie ustąpić.
ZALECENIA PO ZABIEGU LAKIEROWANIA ZĘBÓW
Aby zapewnić długie wchłanianie fluoru, po zabiegu nie wolno jeść i pić przez około 1 godzinę . Należy tego dnia unikać kwaśne oraz zawierające lepką konsystencję pokarmy i napoje. Wyjątkowo zaleca się nie szczotkować zębów przed spaniem, a jedynie solidne wypłukać jamę ustną.
NITKOWANIE ZĘBÓW – PRAWIDŁOWA TECHNIKA
Poszczególne kroki używane przy nitkowaniu:
- Urwij kawałek o długości ok. 50 cm ( to w cale nie jest za duży fragment) i nawiń nic luźno na środkowy lub wskazujący palec ( w zależności jak Tobie wygodnie ) oraz mniejszą długość na środkowy czy wskazujący palec drugiej ręki.
- Napnij nić kciukami tworząc mają przestrzeń pracującą.
- Wsuń delikatnie między zęby po ściance jednego zęba – wysuń, i wsuń jeszcze raz w tą samą przestrzeń nić, ale tym razem po ściance drugiego zęba.
- Wprowadzając nić w kolejną przestrzeń zawiń brudny, już użyty kawałek nitki na palec, na którym było jej mniej, a odwiń z drugiego palca. Zasada jest taka – nowa przestrzeń miedzyzębowa – nowy, czysty kawałek nitki.
O ile stosujesz prawidłową technikę czyszczenia przestrzeni nicią, o tyle dobór nitki jest już sprawą indywidualną. Nitki dentystyczne dostępne są w szerokiej gamie rodzajów, w tym woskowane , nie woskowane , taśmy międzyzębowe, nitki teflonowe , smakowe i impregnowane związkami fluoru. Pod względem skuteczności nie różnią się od siebie, więc możesz wybrać dowolną, jednakże jeśli jesteś osobą początkująca warto zwrócić uwagę na nitkę dentystyczną – taśmę dentystyczną, która jest mniej traumatyczna. Dla pacjentów ortodontycznych, czy też protetycznych również zalecane są specjalistyczne nitki do zębów.